OH2018: Studenti JAMU Brno a přátelé – Bouře

Kdy:
29.6.2018 @ 21:30 – 1.7.2018 @ 23:15
2018-06-29T21:30:00+02:00
2018-07-01T23:15:00+02:00
Kde:
Otáčivé hlediště Týn nad Vltavou
Bedřichovy sady
375 01 Týn nad Vltavou
Česko
Náklady:
200,- Kč
Kontakt:
Divadelní společnost Vltavan, z. s.
603 281 718
OH2018: Studenti JAMU Brno a přátelé - Bouře @ Otáčivé hlediště Týn nad Vltavou | Týn nad Vltavou | Jihočeský kraj | Česko

Shakespearova Bouře na Otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou v sezoně 2018

Tvůrčí tým:

Alexandra Bolfová a Michal Šesták (režie a dramaturgie) ve spolupráci se studenty JAMU, hosty a DS Vltavan s využitím překladu profesora Martina Hilského.

Anotace:

Bouře je poslední hrou, kterou napsal Shakespeare sám (bez Johna Fletchera). Píše jí v roce 1611 jako vyzrálý autor, loučící se s Londýnem a mnohými badateli je tak hra považována za jakési završení jeho tvorby (alespoň tvorby v určité podobě). Máme tedy co dělat s kusem, který je vytříbený po formální a myšlenkové stránce, což mu ale neubírá na poezii a už vůbec ne ostrovu, kde se děj odehrává, na takřka pohádkové atmosféře, byť se zde řeší i komplexnější témata.

Základním východiskem naší interpretace je jakási dvojakost. Prospero je moudrý a duchovní člověk, který se zachránil před podlou zradou, ale zároveň nemá problém kolonizovat ostrov tak, že místní obyvatele buď zabije (Sykorax) a jiné zotročí (Ariel, Kalibán atd.). Jeho vztah k dceři Mirandě je také dvojaký, jednak ji miluje a chrání jí před vším, ale zároveň jí absolutisticky vybere ženicha, aniž by se jí na cokoliv zeptal. Stejně dvojaký je jeho vztah k Arielovi – podmanil si ho, ale zároveň ho miluje. Stejná situace je u Kalibána, Prosperova protipólu. Kalibán je sice jaksi prohnilý, ale zároveň se prostě nechtěl nechat zotročit a chtěl zalidnit ostrov dalšími Kalibány – proto chtěl znásilnit Mirandu. Vidíme tedy, že ve hře se střetává svoboda a otroctví, kolonizátor a původní obyvatelé, nedobrovolný exil a bezskrupulózní rozhodnutí chopit se moci. Těchto témat, které, jak si myslíme, s dnešní dobou velmi rezonujících si chceme v naší inscenaci všímat a spolu se hrou si chceme klást otázky po tom, kde má své hranice užití moci, svoboda a v konečném důsledku i dobro a zlo.

Nechceme ovšem rozhodně opomenout poetickou stránku hry. Jak již bylo řečeno, tak kromě komplexnějších témat je atmosféra ostrova pohádkově poetická, plná původní přírody, duchů, a dalších stvoření – ostrov je ekosystém, který žije svým životem i po příchodu Prospera. K tomuto prostředí se nám jeví prostor Otáčivého hlediště jako ideální místo pro inscenaci. Kromě svého unikátního přírody nám OH nabízí ještě rozmanité možnosti díky hlavně své točně. Těchto možností chceme výrazně využít.