OH2017: Vodníci z Řečice

Kdy:
28.8.2017 @ 20:30 – 30.8.2017 @ 22:00
2017-08-28T20:30:00+02:00
2017-08-30T22:00:00+02:00
Kde:
Otáčivé hlediště
Bedřichovy sady
375 01 Týn nad Vltavou
Česko
Náklady:
200 Kč
Kontakt:
Divadelní spolek J.K.Tyl Kardašova Řečice
603 281 718
OH2017: Vodníci z Řečice @ Otáčivé hlediště | Týn nad Vltavou | Česko

Kolem vodníků existuje spousta nejrůznějších mýtů, které mají na svědomí víceméně nezodpovědní spisovatelé. Namátkou jmenujme klasika K. J. Erbena, který ve své baladě líčí odchycení manželky vodníkem, jejich mokře studené soužití a nakonec fatální výsledek rozchodu, cituji: „dětská hlava bez tělíčka a tělíčko bez hlavy!“ To ovšem vodníkům na popularitě nepřidalo, zvláště když se o tom už více jak sto let učí děti ve školách. Přitom všichni autoři pomíjejí to nejpodstatnější: úkol hastrmanů pečovat o řeky, říčky, jezera i rybníky. Zkrátka chránit vodu – živel životodárný a nezastupitelný. A přiznejme si, my lidé vodníkům tento úkol vůbec neulehčujeme, ba naopak.

A přestože tu hlavní roli ve veselohře Vodníci v Řečici má právě voda, o její služebníky vodníky samozřejmě nebude nouze. Proto, abychom si nerozházeli jejich přízeň, ztvárnili jsme vodníky v naší hře nikoli jako zákeřné křížence mezi ropuchou a člověkem, ale jako bytosti dobrého ducha a veselé nálady. Typickým příkladem jihočeského hastrmana je Alois Vokoun, vodník z rybníka Velkého Řečického. Alois se stará o to, aby měl ve svém obydlí čistou vodu, kapříci aby mu přibírali na váze, lekníny kvetly a sem tam „vypěstoval“ nějakou tu perlorodku a uzmul jí cenou perlu, protože často chodí do nedaleké hospůdky na pivíčko k šenkýřce Stázině. Vodníci jsou ovšem také bytosti prospěchářské, o čemž Vás přesvědčí Aloisův bratr Evžen, který chce stůj co stůj získat bratrův rybník. Nebojí se použít lží a intrik, aby přesvědčil své nadřízené, že on je ten pravý, kdo by měl v řečickém rybníce vládnout. A tak zatímco se Alois trápí se svým iniciativním bratrem, jeho dcera Terezka je tajně zamilovaná do smrtelníka – rychtářského synka Jozífka, kterého si ovšem vzít nemůže. A my všichni víme proč.

Jestli zvítězí láska mladé vodnice nebo úskoky úlisného Evžena, to uvidíte v autorském divadelním představení Vodníci v Řečici. Pohádka Tomáše Englického a Karla Zaviačiče je plná líbivých písniček, z pera řečických autorů Petra Žižky a Petry Janouchové, laskavého humoru, ale také poučení a samozřejmě lásky, bez které by žádný příběh vlastně nestál za to.  Hra měla premiéru v listopadu loňského roku, jak jinak než na domovské scéně v Kardašově Řečici. Otázku, zda členové divadelního spolku J.K.Tyl jsou či nejsou přímými pokračovateli starých řečických vodníků zatím ponecháváme nezodpovězenou. Každopádně od listopadové premiéry ochotníci „vyvezli“ své Vodníky po rozličných štacích a to do Soběslavi, Suhdola nad Lužnicí a v Řípce, Jindřichova Hradce, Třeboně a Veselí nad Lužnicí. Při každém hostování sedělo v publiku mezi smrtelníky vždy několik místních hastrmanů (soudě podle loužiček pod některými sedadly).

A co milé hastrmany ještě čeká? Žhavou novinkou, na kterou se všichni protagonisté pohádkového příběhu velmi těší, jsou čtyři představení na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou. (Povšimněte si prosím, jaké štace si divadelníci vybírají, nikdy nejedou daleko od řeky či nějakého většího rybníka. Že by na té spojitosti vodníků a místních ochotníků přeci jen něco bylo?, pozn. redakce). Představení se budou konat 28., 29., 30. a 31. srpna 2017 a všichni protagonisté divadelního představení Vás na tuto podívanou co nejsrdečněji zvou a doufají, že Vodníci v Řečici probudí spící hastrmanské duše i ve Vás.

Autor: Divadlo Rečice

Ukázka v fotografiích

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..