Press "Enter" to skip to content

Nový vizuál a kampaň na záchranu otáčivého hlediště. DS Vltavan vstupuje do dalšího roku ve velkém

Amatérská Divadelní společnost Vltavan, působící v Zámeckém divadle a na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou, vstupuje do nového roku ve velkém stylu. Členská základna schválila na schůzi v listopadu 2019 používání nového loga, na nějž bude následně navázána crowdfundingová kampaň zaměřená na získání části financí nezbytných k rekonstrukci otáčivého hlediště. Její spuštění je naplánováno na červen 2020. Další změnou je zvolení nového ředitele Ivana Sýkory, který vystřídá ve funkci Milana Šestáka, jemuž vyprší funkční období. 

Nová vizuální identita 

Během podzimu uzavřel Vltavan dohodu s českobudějovickým grafickým studiem S2, v rámci které byl vytvořen celý grafický manuál, čítající mimo jiné nové logo, fonty a barvy. 

„Studio S2 pro nás navrhlo logo, při jehož tvorbě částečně vycházelo z podoby loga původního. Grafikové tak respektovali přání členů souboru, kteří uvítali modernější variantu vizuálu, zároveň však volali po tom, aby jeho součástí bylo otáčivé hlediště, tedy věc, na kterou jsou právem hrdí, a se kterou chtějí být spojováni,“ okomentoval situaci Ondřej Vichta, jeden z členů marketingového týmu Vltavanu, jenž je tvořen mladou generací divadelníků. 

Jak zmiňuje Vichta, dominantou nového znaku Vltavanu je ikonická točna. Jako základní barvy nové vizuální identity byly zvoleny zlatá a černá.

Kampaň na záchranu „otáčka“ aneb Roztočte to s námi

S tvorbou nové vizuální identity souvisí také následné spuštění crowdfundingové kampaně, která by měla být odstartována souběžně s novou letní sezónou, tedy v průběhu června 2020. Jejím cílem bude získat část prostředků na kompletní rekonstrukci otáčivého hlediště, která je prozatím vyčíslena na částku kolem 20 milionů Kč. 

Důležitost rekonstrukce i aktuální stav financování vysvětluje současný ředitel Vltavanu Milan Šesták. „Otáčivé hlediště v Týně nad Vltavou je česká, potažmo světová rarita. Jsme jediný amatérský soubor na světě, který se může tímto skvostem pyšnit, a je naší milou povinností o ,otáčko‘ pečovat. Část financí nám již přislíbil Jihočeský kraj a já doufám, že kampaň bude dalším pomyslným dílkem do skládačky. Ostatně již nyní mají zájemci možnost posílat peníze na transparentní účet Vltavanu.“ 

Průběh kampaně a následné rekonstrukce bude řídit nový ředitel Vltavanu Ivan Sýkora, jenž byl zvolen na poslední členské schůzi koncem listopadu, a který oficiálně nastoupí do funkce začátkem roku 2020. Členy spolku přesvědčil koncepcí čtyř S, která obsahovala tyto body: Služby, Smysl správy, Sounáležitost a Spolupráce.

Co se chystá na otáčivém hledišti v létě?

Kompletní rekonstrukce točny by měla být zahájena nejdříve po skončení hlavní divadelní sezóny. Letošní premiérou roku je notoricky známá komedie Zdeňka Jirotky Saturnin. O režii byl opět požádán Dan Hnát, který spolu s členy Vltavanu nazkoušel v předchozích letech již několik inscenací. Předprodej vstupenek na léto 2020 bude zahájen v průběhu dubna. Diváci budou včas informováni prostřednictvím webu a sociálních sítí souboru.

O Vltavanu 

Ačkoli počátky amatérského divadla v Týně sahají již do roku 1855, kdy zde působila skupina studentů, byl vznik DS Vltavan iniciován až v roce 1870.  Kamenná scéna souboru je momentálně Zámecké divadlo. Novou etapu svého fungování zahájil soubor v roce 1983, kdy jeho členové vlastními silami vybudovali v Bedřichových sadech za pouhé dva měsíce otáčivé hlediště. To od té doby funguje jako primární scéna, kde se hraje nepřetržitě celé léto. Vltavan každý rok vždy uvádí jednu novou premiéru, dále reprízuje starší kusy a zve si do Týna soubory z blízkého i dalekého okolí. Část svého repertoáru následně členové Vltavanu adaptují do kamenného Zámeckého divadla, kde mimo jiné pořádají festivaly amatérského divadla pro děti i dospělé a další akce. Vltavan je také pravidelným účastníkem soutěžních i nesoutěžních přehlídek amatérského divadla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *