Press "Enter" to skip to content

Zkrocení zlé ženy

2017-2018

Nacházíme se v 16. století, Evropou smýká renesance, a severoitalské město Padova si žije svým poklidným životem, který občas naruší jen hysterický ženský vřískot vycházející směrem od domu Minolů.

Ačkoliv tento popis zrovna pozitivně nepůsobí, tento dům je v hledáčku mnoha padovských urozených pánů. Mezi nimi jsou i Gremio, Luccentio a Hortensio, jejichž láska k jedné z obyvatel zmíněného domu, Biance Minola, je snad jedinou věcí, která je spojuje. Problém je, že její otec, Baptista Minola, nemá zájem pustit k Biance nikoho, dokud se nenajde ženich pro její starší sestru – vzteklou, sobeckou a panovačnou Kateřinu, které se ze srozumitelných důvodů všichni muži vyhýbají obloukem.

Tuto pochopitelnou frustraci náhle narušuje přítel jednoho z Biančiných nápadníků, jehož bohémsky zapálené kroky ho jednoho dne dovedou až do Padovy, přímo doprostřed sporu mezi protivníky v Biančině lásce. Jeho jméno je Petruccio, má všude dobrou pověst, doma velký majetek, a především odhodlání požádat o ruku zlou Kateřinu a uvolnit tak cestu nápadníkům Biancy. Ví ale Petruccio, jak nelehký úkol si chce vzít “na triko”? A co na to samotná Kateřina? Bude soužití sebevědomého bohéma, který si celý život užívá, a vzteklé ženy, která nejde pro urážku daleko, slučitelné se životem?

Jednu z největších klasik z pera největšího dramatika novodobé historie, Williama Shakespeara, uvedl DS Vltavan v letní sezóně 2017, v režii Daniela Hnáta. Premiéry se účastnil i samotný autor českého překladu Martin Hilský. Inscenace byla přepracována i do varianty pro kamenná divadla a z festivalů si odnesla řadu cen a čestných uznání.

Režie – Daniel Hnát
Dramaturgie – Jitka Melkusová
Světla – Martin Brabenec
Zvuk – Petr Panský

Petruccio – Lukáš Slepička
Kateřina – Petra Novotná
Grumio – Milan Menšík
Bianca – Barbora Mazalová
Baptista – Milan Šesták
Hortensio – David Soldát
Gremio – Marián Jarina
Luccentio – Petr Toman
Tranio – Vladislav Šulc/Jan Novák
Vincentio – Hugo Webershinke
Vdova – Jaroslava Svobodová
Služka – Marie Cupáková
Cursio – Štěpán Brich
Kupec – Miroslav Mašek
Kuchař – Hynek Felix